Aktualności

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 - 12 - 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32

 18-06-2018 


„Z wodą za pan brat”

Uczniowie klas IV i VA wraz z wychowawcami udali się nad zalew do Zakrzówka Szlacheckiego. Wzięli udział w zajęciach przeprowadzonych przez pracowników Straży i WOPR-u. Dzieci po obejrzeniu prezentacji multimedialnej pt.” Z wodą za pan brat” i filmu dotyczącego zasad bezpiecznego korzystania z dróg publicznych miały możliwość uczestniczenia w ćwiczeniach udzielania pierwszej pomocy. Jednak największą atrakcją okazał się „spacer wodny po zalewie” na motorówce - oczywiście pod kierownictwem ratowników. Wszyscy byli zadowoleni, przeżyli niesamowitą przygodę, a zdobyta wiedza zapewne zaowocuje w przyszłości.

PAMIĘTAJMY! Nad bezpieczeństwem kąpiących się czuwa WOPR (Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe). To od nas zależy, jak często muszą WOPR-owcy wyruszać z pomocą.

Zobacz zdjęcia

 11-06-2018 


Zdobywamy kartę rowerową!

Czwartoklasiści 04.06.2018r. rozwiązywali testy dotyczące znajomości przepisów w ruchu drogowym i pomocy przedmedycznej. Natomiast 08.06.2018r. w obecności pracownika WORD-u z Piotrkowa Trybunalskiego i nauczyciela J. Modlińskiej pokonywali tor przeszkód. Wszyscy uczniowie wykazali się znajomością przepisów i umiejętnością jazdy na rowerze. Teraz, gdy  otrzymają „pierwsze małe prawo jazdy”, będą mogli samodzielnie korzystać z dróg publicznych. Życzymy szerokiej, bezpiecznej drogi!

Do egzaminu teoretycznego i praktycznego przygotowała p. Jolanta Modlińska.

 05-06-2018 


WYCIECZKA DO ŁODZI

4 czerwca 2018 roku odbyła się wycieczka uczniów klas I-III do Teatru Muzycznego w Łodzi, na przedstawienie „Zorro”. Pobyt w teatrze sprawił, że dzieci na żywo mogły obejrzeć grę aktorów, wysłuchać muzyki, obejrzeć teatr od wewnątrz. Muzyka, jak i samo przedstawienie były zachwycające i przygotowane na najwyższym poziomie artystycznym. Wyjazd do teatru wzbudził wiele pozytywnych emocji w dzieciach, o czym świadczyły uśmiechy i komentarze po zakończonym spektaklu. Kolejnym punktem programu wycieczki był pobyt w Sali Zabaw „Jupi-Park”. W kolorowo ozdobionym figloraju uczniowie spędzili 2 godziny na wesołej zabawie. Największym powodzeniem cieszyły się zjeżdżalnie, basen wypełniony kolorowymi piłkami i ścianka do wspinania. Wiele radości dzieciom sprawiły trampolina i samochody. Dzieci bawiły się wyśmienicie, miały okazję wykazać się sprawnością, zręcznością i zwinnością. Był to dzień pełen radości, wspólnej i wesołej zabawy.

 03-06-2018 


Bezpiecznie na wsi!

W ramach tegorocznej akcji „Bezpieczny tydzień w szkole” pod hasłem „Bezpiecznie na wsi” uczniowie  zmagali się od 21-25 maja 2018r.  nie tylko ze znajomością  przepisów ruchu drogowego, ale także z pokonywaniem  na rowerze toru przeszkód.

Kolejnym działaniem było spotkanie pani pielęgniarki z uczniami kl. I-V,  podczas którego przeprowadziła pogadanki na temat udzielania pierwszej pomocy w nagłych przypadkach, zwracając szczególną uwagę na właściwe zachowania podczas wypoczynku w środowisku wiejskim.

Ponadto dzieci z  kl. I-VII wykonały plakaty promujące bezpieczne spędzanie wolnego czasu na wsi. Prace były prezentowane w czasie happeningu uczniów wraz z nauczycielami ulicami Jedlna. Stanowią one również dekorację tablicy Szkolnego Klubu Bezpieczeństwa.

Zostały także przeprowadzone rozmowy z uczniami na temat zasad przebywania: w lesie, nad wodą, w polu, w sadzie, a także właściwego poruszania się na rowerze.

W tym tygodniu wszyscy uczniowie prezentowali w drodze z domu do szkoły i w szkole stroje, kamizelki, elementy odblaskowe.

           

Wyniki akcji:

-w kategorii „Pokonywanie toru przeszkód na rowerze”

 

I miejsce – Mateusz Kapitan (kl. VIB)

II miejsce – Bartłomiej Choma (kl. IV)

III miejsce – Kacper Bednarski (kl. VB), Mateusz Rybak (kl. VIIA)

 

- w kategorii „Znajomość przepisów ruchu drogowego”

 

I miejsce – Klaudia Wójcik (kl. IV)

II miejsce – Mateusz Kapitan (kl. VIB)

III miejsce – Kamila Kowalska (kl. VIIB)

 

- w kategorii plakat „Bezpiecznie na wsi”

 

I miejsce – klasa VIA

II miejsce – klasa VA

III miejsce – klasa IV, VB, VIB

           

Koordynatorem projektu były p. U. Rak i p. J. Modlińska.

Zobacz zdjęcia

 28-05-2018 


OŚWIĘCIM I WADOWICE

 

W dniu 25. 05. 2018 uczniowie klas V- VII wzięli udział w wycieczce do Oświęcimia   i Wadowic.

Pierwszym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie miejsca, które stało się symbolem Holokaustu i nazistowskich zbrodni popełnionych na Polakach, Żydach i innych narodowościach – Auschwitz i Auschwitz Birkenau. W trakcie zwiedzania uczniowie dowiedzieli się o warunkach życia więźniów, grupach narodowościowych, kategoriach i oznaczeniach więźniów, liczbie ofiar, sytuacji dzieci w obozie, eksperymentach medycznych, karach i egzekucjach, a tak  o ewakuacji i wyzwoleniu z obozu.

Ta lekcja historii podyktowana była potrzebą budowania pamięci na tym, co nam pozostaje, gdy odchodzą ostatni naoczni świadkowie i ocaleni z Holocaustu.

Drugim celem wycieczki były Wadowice. Zwiedzanie zaczęliśmy od Bazyliki Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny. Tam mieliśmy okazję podziwiać Chrzcielnicę, przy której został ochrzczony mały Lolek. Po wyjściu ze świątyni poszliśmy na wadowicki rynek, którego największą atrakcją były papieskie kremówki. Następnie podzieliliśmy się na dwie grupy i  rozpoczęło się zwiedzanie nowoczesnego muzeum poświęconego pamięci św. Jana Pawła II. Po budynku oprowadziła nas pani  przewodnik, która opowiadała nam o życiu Karola Wojtyły. W obiekcie znajdowały się między innymi trzy pomieszczenia, w których spędził On swoje dzieciństwo. Pod koniec zaplanowanej trasy mogliśmy zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia przy pomniku naszego polskiego Papieża oraz kupić pamiątki.

 Wycieczka ta była ważną lekcją w naszym życiu. Z całą pewnością zapamiętamy ją na długo.

Zobacz zdjęcia

 28-05-2018 


16 maja 2018r. grupa 42 uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami wybrała się na długo wyczekiwaną wycieczkę do Kotliny Kłodzkiej, Pragi i Adsprach. Były to trzy dni pełne wrażeń, które warto jest sobie przypomnieć.

Pierwszym punktem programu była miejscowość Złoty Stok oraz zwiedzanie Zabytkowej Kopalni Złota, gdzie zobaczyliśmy m.in. Sztolnię Gertruda z tajemniczym Chodnikiem Śmierci, Sztolnię Czarną z jedynym w Polsce podziemnym wodospadem, Muzeum Minerałów oraz Mennicę. Przejechaliśmy się również pomarańczowym tramwajem.

Następnie udaliśmy się w dalszą drogę do  Międzygórza, aby zachwycić się alpejską architekturą i zobaczyć Wodospad Wilczki.

Kolejną atrakcją był park zdrojowy w Polanicy Zdrój, w którym - szczerze mówiąc -odpoczęliśmy... Stawik z rybkami, biegające wiewiórki, istny spokój. Będąc w parku zdrojowym, odwiedziliśmy również pijalnię wodorowęglanowych wód głębinowych „Wielka Pieniawa”. Pijąc tę wodę, mieliśmy wrażenie, jakbyśmy pili elektrolit. Wody te pozytywnie wpływają na układ pokarmowy oraz łagodzą wiele innych dolegliwości. Wychodząc z zielonego parku, weszliśmy do parku szachowego. Była tutaj wielka,  zbudowana z kostki granitowej, szachownica o wymiarach 8m na 8m.

Drugiego dnia udaliśmy się  na całodzienną wycieczkę do jednego z najpiękniejszych miast w Europie. Zwiedzanie Pragi rozpoczęliśmy na terenie Hradczan. Na początek zapoznaliśmy się więc z siedzibą władców czeskich, Praskim Hradem, gdzie podziwialiśmy olbrzymie pałace, ale również urokliwe miejsca na terenie Nowego Świata. Później zobaczyliśmy panoramę Pragi wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Następnie przespacerowaliśmy się przez słynny, ponad 500 metrowy, Most Karola, wypełniony barokowymi rzeźbami świętych. Z mostu dalsza trasa naszej wycieczki poprowadziła przez labirynt uliczek Starego Miasta Praskiego; na rynku zobaczyliśmy słynny zegar Orloy, pomnik Jana Husa oraz wiele ciekawych miejsc. Później zawitaliśmy na jeden z największych placów Pragi - plac św. Wacława. A na zakończenie zwiedzania znalazła się również chwila czasu wolnego na zakup pamiątek.

Ostatniego dnia wybraliśmy się do ADRSPACH – Skalnego  Miasta, Narodowego Rezerwatu Przyrody w Czechach. Jest to unikatowy na skalę światową rezerwat, w którym wędrowaliśmy w labiryncie ścieżek wytyczonych pomiędzy majestatycznymi, stromo wznoszącymi się skałami przybierającymi niesamowite, baśniowe formy. Podziwialiśmy wodospad rzeki Metuje (19 m.) i odbyliśmy  podróż łodzią po jeziorze o długości ok. 300 m.

W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się jeszcze w Kudowie-Zdrój, miejscowości uzdrowiskowej, malowniczo położonej  w zachodniej części Kotliny Kłodzkiej.

Około godziny 22:00 szczęśliwie dotarliśmy na szkolny parking. Dzięki tej wycieczce i wspaniałej pogodzie mogliśmy być w miejscach, które oglądaliśmy do tej pory tylko w telewizji.

Zobacz zdjęcia

 10-05-2018 


Wycieczka do lasu

8 maja uczniowie klasy trzeciej i pierwszej wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę ścieżką edukacyjną do Leśnictwa w Strzałkowie.

 Pod przewodnictwem pani leśniczy rozpoznawali wiele gatunków drzew, krzewów i roślin. Dzieci dowiedziały się wielu ciekawych informacji na temat ważnego dla ludzi ekosystemu, jakim jest las oraz mogły doświadczyć bezpośredniego kontaktu z otaczającą je przyrodą. Mali przyrodnicy chętnie słuchali  opowieści o tym, co nam daje las, jak chronić i dbać o przyrodę.
Podczas zajęć w terenie dzieci odwiedziły również szkółkę leśną, gdzie zobaczyły, w jaki sposób hoduje się kilkanaście gatunków drzew leśnych. Miłym akcentem kończącym wycieczkę było wspólne przygotowanie ogniska i pieczenie kiełbasek.

Wycieczka po lesie okazała się niezwykle atrakcyjna, a uczniowie wrócili bardzo zadowoleni i pełni wrażeń.

Zobacz zdjęcia

 27-04-2018 


„Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości”

W piątek 27 kwietnia w naszej szkole odbyła się akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Uczniowie klas I-VII oraz oddziałów przedszkolnych przybyli na uroczystość w strojach galowych, aby uczcić tak ważne dla nas wydarzenie. Wysłuchali programu artystycznego przygotowanego przez uczniów klas VIA i VIB pod kierunkiem pani Iwony Ołoszczyńskiej i pani Beaty Siemińskiej.

Nasi artyści przybliżyli wydarzenia związane z uchwaleniem pierwszej w Europie a drugiej na świecie postępowej konstytucji. Nawiązali do poszanowania symboli narodowych i zastanawiali się, czym dzisiaj dla Polaków jest wolność, naród i Ojczyzna.

Nie zabrakło pieśni patriotycznych: „Polonez 3 Maja”, „Witaj Majowa Jutrzenko”, jednak największymi brawami nagrodzono taniec z flagą.

Zobacz zdjęcia

 27-04-2018 


Ortograficzny finalista

Klaudia Dzięburska (VIB) i Mateusz Rybak (VIIA) uczestniczyli w finałowym etapie konkursu „O pióro dyrektora WODN” zorganizowanym w Szkole Podstawowej nr 2 w Piotrkowie Trybunalskim.

Polegał on na napisaniu dyktanda najeżonego trudnościami ortograficznymi. Do zadania przystąpiło 70 uczniów z klas szóstych i siódmych z terenu powiatu radomszczańskiego i piotrkowskiego. Zostali oni wyłonieni spośród 450 uczniów biorących udział w etapie szkolnym konkursu.

Mateusz otrzymał wyróżnienie i uzyskał tytuł finalisty, popełniając jedynie dwa błędy ortograficzne więcej niż laureat konkursu. Otrzymał nagrodę książkową i pamiątkowy dyplom. Ponadto jego nazwisko (wraz z wynikami konkursu) zostanie opublikowane na stronie internetowej WODN w Piotrkowie Trybunalskim oraz w kwartalniku „Forum Nauczycielskie”.

 24-04-2018 


„Na ratunek Ziemi“ 

- pod takim hasłem 23 kwietnia odbył się apel z okazji Światowego Dnia Ziemi przygotowany przez uczniów klasy IV pod kierunkiem pani Małgorzaty Krakowskiej-Rek.

Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: pani wójt Wioletta Pichit, pani sekretarz Agnieszka Popiołek oraz pani skarbnik Iwona Paul.

Głównym celem apelu było zwrócenie uwagi na pogarszający się stan środowiska przyrodniczego Ziemi, dostrzeganie pozytywnego i negatywnego wpływu człowieka na przyrodę oraz zachęcenie do współdziałania na rzecz naszej planety poprzez codzienne proekologiczne czynności.

Dzieci przypomniały, że Ziemia jest naszym wspólnym dobrem i trzeba o nią dbać. Zaprezentowały różne scenki, w których przedstawiły skutki zanieczyszczenia powietrza i wody, pokazały, jak segregować śmieci. Przedstawienie uświetniły piosenki o tematyce ekologicznej. Wszyscy zrozumieli, że tylko w ten sposób można walczyć o czyste lasy, wody i powietrze.

Na zakończenie apelu pani wójt Wioletta Pichit wręczyła nagrody w konkursie „Gmina Ładzice- moja mała ojczyzna”.

Zobacz zdjęcia

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 - 12 - 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32