Aktualności

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 - 21 - 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32

 30-11-2016 


Zgodnie z polską tradycją 30 listopada w naszej szkole odbyły się wróżby andrzejkowe.  

Uczniowie klas IV-VI wcielili się w role wróżbitów, Cyganek i czarownic.  W sali gimnastycznej przepowiadali wszystkim chętnym przyszłość z kart tarota, dłoni czy też szklanej kuli. Katalog wróżb był obszerny, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego. Dzieci z niecierpliwością przekłuwały papierowe serce, aby odczytać imię swojej sympatii. Losowały też bileciki, na których widniały nazwy zawodów przyszłości. Dużym powodzeniem cieszyły się rogaliki z wróżbą, dlatego szybko znikały z talerzy. Nie mogło zabraknąć również tradycyjnego lania wosku przez dziurkę od klucza. Z magicznej sali wróżb nikt nie wychodził ze smutną miną, a to za sprawą obiecujących przepowiedni, które zawsze mogą się spełnić.

Organizacją imprezy zajęli się opiekunowie Samorządu Uczniowskiego - p. Anna Zygma i p. Aleksandra Porzeżyńska.

Zobacz zdjęcia

 30-11-2016 


„Czytam, znam, polecam…”

Od 12 października do końca listopada w naszej szkole w klasach I-VI realizowany był projekt edukacyjny pt. „Czytam, znam, polecam…”, którego głównym celem było zachęcanie dzieci do sięgania po literaturę piękną.

W jego ramach podejmowane były różnorodne działania. Uczniowie przebierali się za baśniowe postacie, czytali młodszym kolegom i koleżankom, nagrywali audiobooki, wykonywali plakaty zachęcające do czytania, stworzyli listę ulubionych lektur, pisali listy do wybranych bohaterów literackich. Najstarsi przeprowadzili wywiady ze swoimi rodzicami na temat ulubionych lektur ich dzieciństwa, przygotowali prezentacje multimedialne zachęcające do przeczytania wybranej książki oraz wcielili się w postacie literackie. W szkole można było zobaczyć m.in. księżniczki, Czerwone Kapturki, żabki, krasnoludki, Kopciuszki, Harrego Pottera i jego przyjaciół. Powstały Kąciki Mola Książkowego prezentujące ulubione książki uczniów.

Do realizacji projektu włączyli się rodzice, którzy czytali uczniom fragmenty bajek i wierszy z dzieciństwa oraz wszyscy wychowawcy, którzy koordynowali działania uczniów w swoich klasach.

Projekt okazał się ciekawą formą, w której - poprzez różnorodne działania - można spotkać się z książką. Wymiernym efektem jest zwiększona liczba wypożyczanych w bibliotece szkolnej książek oraz poprawa jakości czytania przez uczniów, którzy zaczęli traktować je jako ciekawy sposób spędzania czasu.

Zobacz zdjęcia

 28-11-2016 


Niezwykła lekcja

28 listopada uczniowie klasy IIB uczestniczyli w lekcji bibliotecznej dotyczącej powieści A. A. Milne pt. „Kubuś Puchatek”. Odbyła się ona w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Ładzicach.

Pani kierownik, Elżbieta Kowalska, zapoznała uczniów z księgozbiorem biblioteki oraz kartami katalogowymi. Zadając zagadki, sprawdziła, czy dzieci znają przyjaciół Kubusia Puchatka. Uczniowie doskonale odpowiadali na większość zadawanych przez panią bibliotekarkę pytań.

Na zakończenie drugoklasiści rysowali prace przedstawiające postacie z książki A. A. Milne. Będą one ozdobą holu prowadzącego do biblioteki.

Dziękujemy pani kierownik za bardzo ciekawe zajęcia, przekazanie nam nowych wiadomości oraz ciepłe przyjęcie.

Zobacz zdjęcia

 25-11-2016 


DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

MIŚ JEST MAŁY I PUCHATY

MIS JEST FAJNY I KUDŁATY

MIŚ JEST GRUBY JAK TA KULA

MISIA ZAWSZE SIĘ PRZYTULA

 

LECZ CZASAMI TEŻ TAK BYWA

ŻE SIĘ O NIM ZAPOMINA

A WIĘC WEZMĘ MISIA CZULE

I DO SIEBIE GO PRZYTULĘ!

 

25 listopada przypada Światowy Dzień Pluszowego Misia, ustanowiony w 2002 r. Z tej okazji dziś  naszą szkołę odwiedziły pluszowe misie mieszkające w domach uczniów. Małe, duże, bure, kolorowe, milutkie, z kokardką czy w kubraczku, towarzyszyły dzieciom podczas lekcji i w czasie zabaw. Mile zaskoczyli nas uczniowie klas starszych, którzy chętnie włączyli się do zabawy.

Główną ideą tego dnia było przypomnienie najważniejszych wartości, jakimi są: przyjaźń, miłość i ciepło. Z tymi słowami łączy się właśnie Pluszowy Miś – przyjaciel z dzieciństwa, który zawsze chroni nas od zła i niebezpieczeństwa.

Najmłodsi uczniowie, uczestniczący w tym dniu w zajęciach świetlicowych, poznali historię powstania maskotki oraz rozwiązywali rebusy z nią związane. Dzieci wykonywały także opaski z misiem. Na koniec zajęć każdy otrzymał odznakę Przyjaciela Pluszowego Misia.

W tym roku Samorząd Uczniowski nagrodził dyplomem i słodkim upominkiem uczniów, którzy przynieśli największe maskotki.

Klasa I: Wiktoria Bednarska

Klasa IIa: Michał Ołoszczyński

Klasa IIb: Oskar Langner

Klasa IIIa: Adam Bednarski

Klasa IIIb: Łukasz Szwyngiel

Klasa IVa: Martyna Popiołek

Klasa IVb: Angelika Łysik

Klasa Va: Julia Nowak

Klasa Vb: Mateusz Kapitan, Jakub Saternus

Klasa VIa: Karina Nowak

Klasa VIb: Kinga Krynke

Obchody święta na terenie szkoły zorganizowali opiekunowie Samorządu Uczniowskiego - pani Anna Zygma i pani Aleksandra Porzeżyńska.

 

Zobacz zdjęcia

 10-11-2016 


11 listopada 1918 roku Polska, po 123 latach niewoli, odzyskała niepodległość. Dla upamiętnienia tej ważnej rocznicy 10 listopada uczniowie klas VA i VB zaprezentowali montaż słowno-muzyczny "Wstań Polsko, uderz w czyn".

Akademię rozpoczęło uroczyste wprowadzenie sztandaru i odśpiewanie hymnu państwowego. Oprócz wierszy i informacji historycznych nie zabrakło pieśni patriotycznych. "Pierwsza Brygada", "Piechota", "Przybyli ułani" porwały nawet najmłodszych słuchaczy.

Dziękując artystom przygotowanym przez p. Iwonę Ołoszczyńską i p. Beatę Siemińską, pani dyrektor Lidia Kowalczyk przypomniała o udekorowaniu symbolami narodowymi naszych domów. Oddajemy w ten sposób szacunek wszystkim Polakom - tym, którzy odeszli i tym, którzy żyją obecnie.

 09-11-2016 


Pierwszaki czytelnikami

9 listopada uczniowie klasy pierwszej zostali uroczyście przyjęci do grona czytelników biblioteki szkolnej.

W tym dniu ich starsi koledzy i koleżanki z klasy VIA przedstawili im program artystyczny przygotowany pod kierunkiem pani Anny Bedlechowicz. Szóstoklasiści wcielili się w role postaci z baśni o królewnie Śnieżce i krasnoludkach. Zapoznali najmłodszych uczniów naszej szkoły z zasadami korzystania z biblioteki i jej regulaminem. Królowa Książka przekazała pierwszoklasistom swoje prośby, dzięki przestrzeganiu których książki mogą długo cieszyć czytelników. By dzieci pamiętały o dbaniu o książki, otrzymały pamiątkowe zakładki przypominające najważniejsze zasady poszanowania wypożyczanych z biblioteki szkolnej pozycji.

Na zakończenie każdy pierwszoklasista wypożyczył po raz pierwszy wybraną przez siebie książkę. 

 08-11-2016 


Śniadanie na piątkę

8 listopada  po raz pierwszy w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Zdrowego Śniadania, realizując tym samym programy edukacyjne: „Śniadanie Daje Moc” (klasy 0-III) oraz „Trzymaj Formę” (klasy IV-VI).

Przedsięwzięcie miało na celu propagowanie wiedzy o zdrowym żywieniu oraz uświadomienie dzieciom, jak ważne jest śniadanie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, a szczególnie dla dziecka w wieku szkolnym.

Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli przygotowali pyszne i zdrowe śniadanie. Były kanapki, koreczki, soki, sałatki, desery, a wszystko pięknie przystrojone i udekorowane, gdyż dzieci wykazały się ogromną inwencją twórczą i zaangażowaniem.

Po przygotowaniu śniadania uczniowie przystąpili do degustacji. Następnie poczęstowali pracowników szkoły i swoich kolegów.

Dzięki udziałowi w akcji dzieci zdobyły wiedzę na temat zdrowego odżywiania, higieny przyrządzania i spożywania posiłków oraz estetyki dekorowania i nakrywania do stołu. Dodatkowym elementem wychowawczym była integracja i współdziałanie całej społeczności szkolnej.

Dziękujemy serdecznie wszystkim dzieciom, rodzicom i nauczycielom za zaangażowanie i udział w akcji. Mamy ogromną nadzieję, że Dzień Zdrowego Śniadania stanie się naszą szkolną tradycją.

Zobacz zdjęcia

 03-11-2016 


Dzień Spódnicy

Już po raz drugi w naszej szkole Samorząd Uczniowski zaprosił do świętowania Dnia Spódnicy.  Oprócz uczennic i pań nauczycielek do zabawy włączyli się również chłopcy, którzy z dużą dozą poczucia humoru i dystansu do siebie chodzili po szkolnych korytarzach w spódnicach. Większość dziewczyn i pań na ogół wybiera spodnie, dlatego ten dzień stanowił doskonałą okazję, by wyglądać inaczej niż zwykle.

 28-10-2016 


Spotkanie z poetką

28 października naszą szkołę odwiedziła radomszczańska poetka, pani Ewa Kaczmarczyk. W swoich wierszach opisuje świat pełen piękna, zadumy, refleksji nad życiem. Inspiracją do ich powstawania zazwyczaj jest codzienność i to, co otacza autorkę.

Uczniowie klas: IIA, IIIA oraz IVB poznali najważniejsze fakty z życia poetki związane z tworzeniem oraz wysłuchali wierszy i wierszowanych bajek, które czytała autorka. Na zakończenie mogli zadać gościowi pytania.

Pani Ewa podarowała naszej szkolnej bibliotece pięć tomików wierszy – jeden autorski pt. „Nie Pew Ność” oraz cztery antologie zawierające m.in. jej utwory.

Serdecznie dziękujemy za prezent, przybycie na spotkanie oraz poświęcony nam czas.

 26-10-2016 


26 października uczniowie klas Va i Vb obejrzeli w radomszczańskim muzeum ekspozycję "Dzieje papieru i papiernictwa". Wystawę otwierają materiały pisarskie poprzedzające wynalazek papieru. Szczególną uwagę zwiedzających zwróciły eksponaty: papirus - egipski materiał pisarski, rękopis tamilski spisany w Indiach na liściach bambusowych oraz tapa - materiał zbliżony do papieru, wytwarzany z krzewów morwowatych.

Uczniowie z uwagą słuchali o początkach papiernictwa w Chinach (105 r. n. e.) i jego rozwoju w krajach Azji, o rękodzielniczej produkcji papieru w Europie oraz w Polsce. Wszyscy wiedzą, że papier obecnie produkowany jest z drewna. Wcześniej wytwarzano go z włókien pozyskiwanych ze szmat lnianych i konopnych oraz ze słomy.

Zwiedzający mogli zobaczyć różne materiały i surowce papiernicze, urządzenia do badania grubości czy odporności na działania mechaniczne papieru. Największym zainteresowaniem cieszyły się jednak warsztaty z czerpania papieru. Każdy uczeń dostał na pamiątkę własnoręcznie wykonaną kartkę papieru ze znakiem wodnym dawnej matrycy.

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 - 21 - 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32